GRUPA ZAPACHÓW DRZEWNYCH

Nuty drzewne są bardzo ważnym elementem i mocną stroną każdej kompozycji zapachowej. Wzbogacają i wydobywają głębię z pozostałych składników, nadają perfumom trwałości. To właśnie nuta bazy składa się z ciężkich składników drzewnych, które są uwalniane najwolniej.
Niektóre nuty drzewne są pozyskiwane z naturalnych składników w procesie maceracji i destylacji. Wiele z nich odtwarza się jednak laboratoryjnie, ze względu na większą trwałość, efektywność pozyskiwania olejku i niższe koszty.
Nuty drzewne dominują w perfumach męskich, jednak są one również nieodłącznym składnikiem perfum dla kobiet. Praktycznie nie występują perfumy, które nie miałyby w składzie chociaż jednej nuty drzewnej.

Mchy stanowią podgrupę dla kategorii nut drzewnych. Są to pasożytnicze porosty rosnące na drzewach, takie jak mech dębowy i mech drzewny. Profil zapachowy mchów jest nie do zastąpienia, dlatego wiele wysiłku poświęca się w przemyśle perfumeryjnym na odtworzenie zapachu zbliżonego do zapachu mchu, gdyż używanie naturalnego składnika jest ograniczone prawnie przez International Fragrance Association (IFRA). Mchy mają lekko gorzki, głęboki, mroczny zapach, imitujący woń jesiennej leśnej ściółki.
Są chętnie wykorzystywane w kompozycjach szyprowych i fougere, gdyż mech dębowy stanowi jeden z trzech podstawowych składników tego typu kompozycji.

Zapachy męskie z grupy drzewnych


Mapa odsyłaczy