ZNAJDŹ SWÓJ IDEALNY ZAPACH

W zależności od nut zapachowych dominujących w danej kompozycji, możemy wyróżnić następujące grupy zapachowe (olfaktoryczne):
Zapachy kwiatowe
Zapachy cytrusowe
Zapachy owocowe
Zapachy orientalne
Zapachy drzewne
Zapachy szyprowe
Zapachy fougere (paprociowe)
Zapachy aromatyczne
Współczesne perfumy rzadko przynależą do jednej grupy zapachowej, bardzo często zaliczane są do kilku grup jednocześnie.
W kompozycjach zapachowych najczęściej występują nuty kwiatowe i owocowe. Szczególnie dotyczy to zapachów damskich.
Poszczególne składniki perfum (kategorie zapachowe) mają różną intensywność i trwałość. Dlatego zaraz po aplikacji, perfumy pachną inaczej niż po kilku godzinach. Żeby poznać prawdziwe oblicze nowo wybranych perfum, najlepiej jest poczekać. W tym celu dobrze jest skorzystać z próbki perfum. Dopiero po pewnym czasie można wyczuć wszystkie trzy nuty zapachowe i w pełni poznać wybraną kompozycję.
W zależności od intensywności i trwałości składników możemy wyodrębnić trzy nuty zapachowe perfum: nutę głowy, serca i bazy.
Nuta głowy to nuty zapachowe, które wyraźnie wyczuwamy jako pierwsze, a które odparowują najszybciej.
Nuta głowy jest wyczuwalna od kilkunastu minut najwyżej do godziny (np. zapachy cytrusowe).
Nuta serca to sam środek zapachu perfum. To ta nuta najlepiej określa całość kompozycji i nadaje perfumom charakteru. Nuta serca utrzymuje się na skórze do kilku godzin (np. zapachy kwiatowe).
Nuta bazy to tło zapachu. Nazywana jest też nutą podstawową. Zawiera najcięższe składniki, które są uwalniane najwolniej. Świadczy o głębokości i trwałości zapachu. Jest wyczuwalna do kilkunastu godzin na skórze oraz nawet do kilku dni na ubraniach. Jest najcięższą i najtrwalszą nutą zapachową (np. zapachy
drzewne, orientalne).


Mapa odsyłaczy